En İyi 5 Mandala Boyama Uygulaması

0
13442
mandala nedir

Yetişkinler ve çocuklar için harika bir etkinlik olan mandalanın sırlarını öğrenmeye hazır mısınız? Mandala boyamanın ne tür faydaları bulunuyor? Bu yazımızda hepsi ve daha fazlasına sizler için değindik. Ayrıca en iyi 5 mandala boyama uygulaması ile yapabileceklerinizden bahsettik. Hadi o zaman Mandalanın büyülü dünyasıyla tanışalım!

Mandala Nedir? Mandala Nasıl Boyanır?

Mandalanın gerçek anlamı “büyülü çember”demektir. Fakat Sanskritçe diline göre çemberi ifade eder. Zihnimizi son derece rahatlatan mandala boyama etkinliği, sinir sistemine doğrudan etki eder. Bundan 40.000 yıl öncesinde bile Tibet’te bulunan bazı kalıntılarda Mandala resimlerini görebiliriz. Geçmiş kökeni itibariyle Hindistan’a uzanan bu etkinliğin birçok sırrı bulunuyor. Mandala sayesinde zihnin, bedenin ve ruhun bütünleştiğine inanılır. Mandalalar yalnızca daire formuyla sınırlı değildir. Pek çok farklı biçim ve şekillerde mandalaya rastlayabilirsiniz.

Mandala boyamanın birçok dinde yeri bulunur. Hatta bir inanışa göre mandalanın çember formu aynı zamanda dünyayı simgeler.  Bu nedenle meditasyon amacıyla kullanıldığı doğrudur. Öncelikle mandala boyama nasıl yapılır konusuna değinelim. Yapılan yanlışlardan birisi de mandalayı her yönden boyamaktır. Halbuki mandala iç merkezden başlanarak veya dış çeperden içeriye doğru boyanmalıdır. Boyadıkça mandalanın bir bütün olduğunu fark edebilirsiniz. Spiritüel gelişimin ayrılmaz parçası olarak görülen mandalayla nasıl ritüeller yapılıyor dersiniz?

Mandala Ritüeli Nasıl Yapılır?

Hemen hepimizin bir niyeti ve bir hedefi bulunuyor. Uzakdoğu inanışına göre isterseniz bu niyetinizi mandalayla bütünleştirebilirsiniz. Öncelikle niyetinizi simgeleyen nesne mandalanın merkezine konulur. Örneğin eğer bir araba istiyorsanız, oyuncak bir araba kullanabilirsiniz. Sonrasında bu inanışınızı çevreleyen mandala şekillerini çizmeye başlayın. Eğer çizemiyorsanız elbette hazır bir mandala kullanabilirsiniz. Bunun için internette pek çok mandala görseli bulunuyor.

mandala

İnanışa göre mandalanızı merkezden itibaren boyamaya başladığınızda niyetinizi sabitlemiş oluyorsunuz. Gerçekten istediğinizi düşündüğünüz bir hedef için bunu yapmalısınız. Mandalanızı boyamayı bitirdikten sonra yanınızda taşıyabilirsiniz. İsterseniz çerçeveletebilirsiniz. Günümüze uyarlanan daha kolay bir yöntemde var. Mandala boyamadan önce dileğinizi içinizden tutun. Ardından mandalayı boyamaya başlayın. Boyarken ise içten dışa veya dıştan içe tek bir yönde boyamalısınız.

Bu inanışa göre de mandalayı boyamayı bitirdiğinizde farkındalık kazanıyorsunuz. Eğer dileğiniz sizin için olumlu olacak bir istekse, mandala bittiğinde gerçekleşiyor.

Mandalanın İyileştirici Gücü

Mandalada bulunan çember aslında sonsuzluğu temsil eder. Öncelikle bu diyagramı anlarsak, mandalanın iyileştirici gücünden daha iyi faydalanabiliriz. Mandala içerisinde bulunan semboller çeşitlidir. Gördüğümüz dünyayı simgeleyen mandalayı boyamaya başladığınızda, renklerle birlikte ruhunuzu katmış olursunuz. Söz konusu kozmik diyagram bu aşamada ilişkilerinizi, yaşamanıza dair her şeyi simgelemeye başlar.

Boyadıkça rahatladığınızı hissettiğiniz mandalanın çocuk gelişimine büyük katkısı bulunuyor. Çocukların sinir ve otonom sisteminin gelişmesini sağlıyor. Daha farkındalıklı ve anlayışlı bireyler olmalarına katkıda bulunur. Dünyaya olan bakış açısını değiştirir. Grup çalışmalarındaki uyumunu arttırır. Duygusal zekasında dengeli çocuklar ortaya çıkar. Mandala boyayan çocuklar çevreleriyle daha uyumlu, sakin ve estetik bakış açısı olan çocuklardır.

Çocuk İçin Mandala Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

çocuklar için mandala kitabıMandalalar seviyelerine göre ayrılmaktadır. Mandala şekilleri itibariyle yaş gruplarına özel olarak hazırlanır. Eğer çocuklarla mandala boyama etkinliği yapılacaksa ilk olarak mandala seçiminde dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle çocuklar için mandala kitabı satın alabilir veya kendiniz çocuğunuza özel mandalaları çizebilirsiniz.

  • Seçilen mandala çocuğun yaşına hitap etmeli. Ayrıca kolay seviyeden başlanarak çocuğun mandalaya ilgi göstermesi sağlanmalıdır.
  • Boyama aşamasında çocuklara bazı kurallardan bahsedilmelidir. Mandalanın dıştan içe veya içten dışa boyanması gerektiğini anlatarak, çocuğun kurallara olan bakış açısını değiştirebilirsiniz. Böylelikle ilk farkındalık deneyimi kazandırılmış olur.
  • Düzen bilincini çocuğa kazandırmak için çocuğunuzla renk planlaması yapabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun yaşı 7’den büyükse, ilk önce ve sonra kullanılacak renkleri ayırabilirsiniz. Çocuğunuzun hayatında daha planlı olması gerektiği bilincini bu şekilde öğretmeniz mümkündür.
  • Bir hatırlatma yapmakta fayda vardır. Çocuğunuz mandala boyarken arka fonda açacağınız müzikler etkinliği daha keyifli hale getirecektir. Bununla birlikte çocuk boyamaktan sıkılırsa asla müdahale edilmemelidir. Çocuğun ara vermesine gönül rahatlığıyla izin vermelisiniz.

Yetişkin İçin Mandala Kitapları

Elbette mandala yalnızca çocuklar için değildir. Artık birçok mağazada yetişkinler için mandala kitabı satıldığını görüyoruz. Hatta bir tanesini alıp bitirdik. Bu yazıyı da bir tavsiye niteliğinde olması için paylaşmak istedik. Son derece rahatlatıcı etkisi olan mandala kitabı bittiğinde yaşadığımız değişim ve dönüşüm inanılmazdı. Kitabın başında bir mandalayı boyayamayacak kadar sabırsızdık. Fakat sonunda her şey değişti.

mandala boyama uygulama

Aslında değişen şey kitabı boyama sabrımız değildi, bunu çok sonradan fark ettik. İnsanlara olan tahammülümüz artmış ve daha sakin, anlayışlı bireylere dönüşmüştük. Peki bütün bunlar için mandala boyama kitapları almanız şart mı? Bunları araştırırken mandala boyama mobil uygulaması ile karşılaştık. Mandala Boyama uygulamaları sizler için bir kitaptan daha fazlasını sunuyor diyebiliriz. Uygulamalar sınırsız renk seçeneğiyle, size kendinizi ifade etme özgürlüğünü tanıyor. Eğer mandala boyamak isterseniz listemize göz atabilirsiniz.

En İyi 5 Mandala Boyama Uygulaması

Mandala boyama için birçok seçenek sunan, birbirinden harika ücretsiz mandala boyama uygulamalarını sizler için inceledik. Eğer sizlerde mandala boyamak isterseniz bu uygulamalara bir şans verebilirsiniz. Listelediğimiz Play Store uygulamalarını indirmek için bağlantıların üzerine tıklayabilirsiniz.

1. Mandala Boyama

mandala boyama kitabı mandala boyama uygulama

Mandala boyama uygulaması içerisinde 100 adet mandalayı barındırıyor. İstediğiniz renk seçeneklerini kullanarak mandala boyayabilirsiniz. Üstelik boyadığınız rengi değiştirmek isterseniz, geri al  ve sil tuşları yardımıyla mandalanızı düzeltebilirsiniz. Kitaplarda ne yazık ki böyle bir şansımız bulunmuyor. İndirmek için tıklayınız.

2. Benim İçin Boyama Kitabı

benim için boyama kitabıDiğer uygulamalarda normalde boyama yapacağınız kalemi seçemiyorsunuz. Sabit kalemlerle mandalayı boyamak bir süre sonra sıkıcı olabiliyor. Fakat Benim İçin Boyama Kitabı uygulaması oldukça zengin bir tasarım sunuyor. Boya kovası, keçeli kalem, kurşun kalem gibi kalemler arasından seçim yapabilirsiniz. İndirmek için tıklayınız.

3. Mandala Boyama Kitabı

Mandala Boyama Kitabı uygulamaDesenler açısından en keyifli olanı Mandala Boyama Kitabı uygulaması diyebiliriz. Bu uygulamada da pastel kalem, kurşun kalem gibi birçok seçeneği bulabilirsiniz. Uygulamanın en keyifli yanı yalnızca çember desenlerinin olmaması. İsterseniz çiçek figürlerini boyamayı deneyebilirsiniz. İndirmek için tıklayınız.

4. Mandala Boyamak Kitabı Yetişkin

Mandala Boyama Kitabı uygulamasıİncelediğimiz uygulamalar arasında en farklı görüntü kalitesini sunan bu uygulama. Mandala Boyamak Kitabı Yetişkin uygulaması adından da anlaşılacağı gibi yetişkinlere hitap ediyor. Görsel açıdan daha zengin seçenekleri bu uygulamada bulabilirsiniz. İndirmek için tıklayınız.

5. Mandala Yetişkinler Boyama

Farkındalık egzersizi yapmak isteyen yetişkinler için harika bir tercihtir. Mandala Yetişkinler Boyama uygulaması diğerlerinden farklı olarak pullar barındırıyor. İsterseniz mandalanızı ücretsiz pulları kullanarak süsleyebilirsiniz. Son derece keyifli ve stres azaltan bu uygulamayı tavsiye ederiz. İndirmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz