Deprem – Acil Konum Bildirme Merkezi

0
1903
deprem acil konum bildirme

Son dönemlerde gündemimizde deprem vardı. Ülke olarak deprem anında sevdiklerimize ulaşamama sorunuyla karşı karşıya kaldık. Telefon hatlarının ulaşıma kapalı olması herkesi büyük bir panik havasına soktu. Üstelik deprem anında ne yapmamız gerektiğini bilmediğimizi bir kez daha fark ettik. Öncelikle bu tür durumlara karşın evlerimizde ve iş yerlerimizde muhakkak deprem çantası bulundurmamız gerekiyor. Bu önemli detayın ardından diğer bir alternatifimiz Deprem – Acil Konum Bildirme Merkezi uygulaması. Sizler için bu önemli uygulamayı detaylarıyla inceledik. Hadi o zaman uygulamayla tanışalım!

Deprem – Acil Konum Bildirme Merkezi Ne İşe Yarar?

Uygulama deprem anında konumunuza yardım çağırmanızı sağlıyor. Bunun için deprem anında konumunuzun gönderileceği kişileri belirliyorsunuz. Yakınlarınızı acil durum kişilerine ekleyebiliyorsunuz. Aslında bu tür uygulamaları yalnızca depremde kullanmanız gerekmez. Kendinizi tehlike durumlarından korumak için her daim telefonunuzda bulunması önemli.

Deprem – Acil Konum Bildirme Merkezi uygulamasında bilgileriniz bir sunucuda depolanıyor. Eğer size ulaşılamayacak bir durum meydana gelirse uygulama harekete geçiyor. Seçtiğiniz yakınlarınıza sizin konumunuzu gönderiyor. Kesinlikle her açıdan faydalı olan bu uygulamayı kullanmak oldukça kolay.

Deprem – Acil Konum Bildirme Merkezi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle uygulamanın sağlıklı bir şekilde çalıştığının altını çizelim. Örneğin bulunduğunuz bir bölgede deprem gerçekleşti. Bu esnada eğer sağlıklıysanız uygulamada iyi durumda olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor. Belirtmediğiniz takdirde veya telefonunuzun tamamen deprem anında kullanılamaz durumda olmasıyla ise uygulama harekete geçiyor. Telefonunuzda sizlerden alınan son konum bilgisi belirlediğiniz yakınlarla paylaşılıyor.

Bunun için uygulamayı ilk açtığınızda google hesabınızla oturum açmanız gerekli. Uygulamanın verimle çalışabilmesi için konum servislerine izin vermelisiniz. Aksi takdirde uygulamayı kullanmanız imkansız. Öncelikle anasayfa sekmesinde karşımıza son depremler kısmı çıkıyor. Deprem anında il dışındaki yakınlarından yardım iste gibi seçenekler var. Ayrıca deprem hakkında bilgiler bölümünde oldukça eğitici bilgileri bulabilirsiniz. Depremler hakkında her ne kadar bilgi sahibi olsak da, başımıza böyle bir durum geldiğinde çoğumuz ne yapacağını bilemiyor. Ancak artık her türlü duruma hazırlıklı olmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Deprem – Acil Konum Bildirme Merkezi uygulamasına sizler de bir şans verebilirsiniz. Hatta uygulamayı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz. Şimdilik Play Store üzerinde bulunan uygulama henüz ios cihazlara gelmedi. Umarız gelecek günlerde App Store içinde çalışmalara başlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz