Çin’de Cep Telefonu Hizmeti İçin Yüz Tarama Şartı Getirildi

0
1304
cin - yuz tarama

Çin hükümeti, yaptığı yeni düzenlemeyle yeni telefon hattı ya da cep telefonu satın alan müşterilere ilginç bir zorunluluk getirdi. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, yürürlüğe koyulacak kararla artık cep telefonu hizmetleri için yüz tarama şartını uygulayacak.

Çin’deki bu yeni düzenlemeyle vatandaşların internet ortamında meşru haklarının ve çıkarlarının korunması amaçlanıyor. Kimliği belirsiz mobil internet kullanıcılığını engellemek amacıyla çıkarılan yönetmelikle beraber müşteriler artık cihazlarını yüz tanıma özelliğiyle kaydettirmeleri halinde satın alabilecek. Ülkedeki internet kullanıcılarından bazıları, bu durumu gelişmişliğin bir getirisi olarak gördüğünü ifade ederken bazıları için de yüz tarama zorunluluğu kişisel verilerle ilgili hakların ihlal edilmesini beraberinde getirecek.

Oxford Üniversitesi’nde yapay zeka üzerine araştırmalar yapan Jeffrey Ding, ülkedeki bu düzenlemeyle ilgili görüşlerini, ‘‘Bu kural, gözlerini sürekli herkesin üstünde tutarak her şeyden haberdar olmaya çalışmak gibi çok merkezi bir çabayla bağlantılı olabilir ya da en azından bir hırs’’ ifadeleriyle belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz