Avustralya’da Trafikte Cep Telefonu Tespit Kamerası Kullanılacak

0
863
cep telefonu tespit kamerasi

Trafikte hareket halindeyken telefon kullanmak, kazalara sebep olan nedenlerin başında geliyor. Telefonla ilgilenmek sürücünün dikkatini dağıtan en önemli etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kısa görüşmeler dahi olsa telefonla konuşacağımız zaman aracımızı uygun bir park yerine almamız gerekiyor. Ancak genel olarak sürücüler bu konuda yeteri kadar bilinç sahibi değil. Avustralya’da bu tür bilinçsiz davranışların önüne geçebilmek adına yeni bir sistem devreye girdi.

Avustralya’nın New South Wales eyaletinde trafikteki sürücülerin ellerindeki cep telefonlarını tespit edebilen kameralar hizmete girdi. Bu uygulamayla direksiyon başındaki sürücülerin telefon kullanım oranının ve buna bağlı olarak kazaların oranının düşmesi planlanıyor. Yapay zeka ile çalışan cep telefonu tespit kameraları tüm hava koşullarına uygun olarak, sürücünün elindeki telefonu anında tespit edebilecek şekilde geliştirildi. Eller serbest modunda cep telefonuna gelen çağrıları almak ya da görüşme yapmak ise serbest.

Trafikte cep telefonu kullandığı tespit edilen sürücülere ilk üç ay boyunca resmi uyarı gönderilecek. Daha sonrasında standart uygulanacak olan 344 Avustralya Doları, okul bölgeleri için ise 457 Avustralya Doları para cezası kesilecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz