Apple ile Epic Games Arasındaki Fortnite Kavgası Büyüyor

0
1672
apple epic games fortnite

Fortnite oyununun App Store’dan kaldırılması üzerine başlayan Apple ve Epic Games gerginliğinde önemli hamleler gündeme geldi. Açıklamaya göre Apple, 28 Ağustos’ta Epic Games’in iOS ve Mac geliştirici araçlarına erişimini tamamen engelleyecek.

Popüler Battle Royale oyunlarından biri olan Fortnite’ın App Store ve Google Play Store’dan kaldırıldığını sizlere aktarmıştık. Nedeni ise oyun içinde direkt ödeme seçeneği ekleyen oyun geliştiricisi Epic Games’in mağaza kurallarını ihlal etmesiydi. Oyununun uygulama mağazalarından kaldırılmasından sonra Epic Games cephesi de harekete geçti. Şirket, Apple ve Google’a dava açtı. Yeni gelişmelere göre ise Epic Games, Apple’a ikinci bir dava açmaya hazırlanıyor.

Epic Games, Apple’a ikinci bir dava açmasının sebebini Apple tarafından tehdit edilmeleri olarak gösterdi. Şirketin açıklamasına göre Apple, 28 Ağustos tarihinde Epic Games’in tüm geliştirici hesaplarını kapatacak ve şirketin iOS ve Mac geliştirme araçlarından çıkaracak.

Epic Games bu konuyla ilgili açıklamasında “Apple sadece Fortnite’ı App Store’dan kaldırmakla yetinmiyor, bunun yerine Epic’in tüm faaliyetlerine alakasız yerlerden saldırı düzenliyor. Epic davada büyük ihtimalle haklı bulunacak, ancak Apple’ın emirlerine hemen şimdi uyulmazsa davadan son karar gelene kadar Epic zaten tamir edilemez seviyede bir zarar görmüş olacak.” ifadelerini kullandı.

Apple cephesinden ise aldıkları karara dair şöyle bir açıklama geldi:

“Epic’in kendisi için yarattığı sorun, uygulamalarını daha önce kabul ettikleri ve tüm geliştiriciler için geçerli olan yönergelere uyacak şekilde güncelledikleri takdirde kolayca düzeltilebilecek bir sorundur. Epic için bir istisna yapmayacağız çünkü onların ticari çıkarlarını müşterilerimizi koruyan kuralların önüne koymanın doğru olduğunu düşünmüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz