Alışverişin Düellosu N11 vs GittiGidiyor

0
3691

Yükselen gökdelenlerin içinde geçen ömürler ne kadar çekici gelse de bir o kadar da korkutucu aslında. Yapay havalandırma ve yapay aydınlatmanın içinde geçen gerçek hayaller ve hayatların değişmesini izlerken değişmeyen tek bir şey var aslında.

Alışveriş Çılgınlığı…

Ben hatırlarım eskiden annem elimden tutar her tatil öncesi “çarşı”ya çıkardık. Önce tanıdığımız dükkanlara hızlıca girip çıkarak alışverişin önemli kısmını halleder, daha sonra da hem yeni keşifler adına hem de “daha ucuza olur mu ki?” mantığına “diğer” dükkanları gezerdik.

İşte bu alışkanlık şekil değiştirse de devam ediyor. Sonuç olarak “çarşı” gezen annelerin çocuklarıyız ve bir şeyi daha ucuza bulmak için beş dükkan gezmeyi alışkanlık haline getirmiş bir yapıdan geliyoruz.

Bütün bu plaza yoğunluğunda ve hayat keşmekeşesinde imdadımıza yetişen iki tane internet sitesi var. gittigidiyor ve n11.

Bugün size bu iki internet sitesinin içerik ve fiyatlarına hiç değinmeden, applikasyonlarını anlatacağız. Unutmayın bu yazı internet sitelerini değil onların yüzü olan mobil aplikasyonları anlatmak içindir.

Her iki programda aynı şekilde açılıyor “Bu programın size uyarı göndermesine izin veriyor musunuz?” burada programlar size anlık indirimleri ya da incelediğiniz ürünlerin girdiği özel indirimleri bildirmek için özel bildirimler gönderiyorlar.
Dosya_005Gene her iki program aynı şekilde ve programlarının nasıl kullanıldığını anlatan basit yönergeler ile devam ediyorlar. Farkların başladığı yere gelirsek, arayüzler. Bizim inceleme yaptığım telefon iphone 6 Plus. Yani nereden baksanız 14 aylık bir telefon. Bunu söylememizin nedeni ise şu. N11.com programı tamamıyla bu telefona uygun bir arayüze sahipken, gittigidiyor hala daha küçük ekranlı telefonlara uyumlu arayüz ile karşımıza çıkıyor ki işte bu da bizim gibi “takıntılı” kitle adına eksi bir puan demek.Gittigidiyor bizden ilk eksisini burada alıyor.

 

Dosya_007Dosya_008Menü tasarımları neredeyse aynı denecek kadar birbirlerine yakın. Sol tarafta kategoriler ve sağ tarafta kişisel bilgiler menüsü bulunuyor. Bununla birlikte ana alışveriş ekranlarında sanki N11.com bize daha iyi gibi geldi. N11 kategorileri soldan sağa kaydırıp ürünler için yukarıdan aşağıya kaydırma imkanını verirken (ki daha çok ürünü görüyorsunuz) gittigidiyor kategorileri yukarıdan aşağı kaydırıp ürünler için soldan sağa kaydırma seçeneğini sunmuş. Bu durumda istediğiniz ürünü bulma ya da indirimdekileri bir kerede görme şansınız azalıyor tabi ki.

 

Dosya_009Bütün karşılaştırmalarda n11.com biraz daha iyi giderken bir anda en önemli özelliği ile uzak ara fark atmaya başlıyor. Salla kazan. Günde bir kere telefonunuzu sallayıp puanlar kazanıyorsunuz. Bu da belli bir
süre sonra size alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 3-5 puan sağlarken bir yandan da siteye her gün giriş yapmanız için sizi teşvik ediyor. Program başarısı açısından gerçekten çok önemli bir adım.

 

Toparlamak gerekirse:
N11.com programı (en azından iphone için) gittigidiyor’dan daha iyi durumda. Daha derli toplu, daha kullanıcı dostu ve daha hızlı. gittigidiyor gibi köklü bir siteden hızlı bir yanıt beklediğimizi de ekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz