6G Bağlantı Teknolojisi Neler Sunacak?

0
1410
6g bağlanti teknolojisi

Günümüzde mobil internet kullanımında çoğunlukla 4 ve 4.5G kullanılıyor. 5G bağlantı teknolojisi de sayılı ülkede kullanılırken 6G teknolojisi için hazırlık çalışmaları yapılmakta. 6G teknolojisi ile ilgili en dikkat çeken iddia ise 5G’den 8.000 kat daha hızlı bir bağlantı sunacak olması hakkında.

2019 yılında 5G kullanımının yaygınlaşması bekleniyordu ancak beklentiler yerini bulmadı. 2020 yılına girmiş olmamıza rağmen 5G iletişim altyapısında hala büyük eksiklikler yaşanıyor. Bununla birlikte bazı ülkeler ise 6G bağlantı teknolojisi için hazırlıklar yapıyor. 5G’ye göre çok daha iyi bir bağlantı kalitesi sunması beklenen 6G’de veri hızının 8.000 kat daha fazla olacağı iddia ediliyor. Teknolojide büyük bir devrim yaratacak gibi görünen bu gelişme, teoriden uygulamaya geçildiğinde günümüz teknolojisine çağ atlatacak kadar etkili olabilecek bir niteliğe sahip. Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı da 6G ile ilgili çalışmaların başlatıldığını ve araştırmaların hızla devam ettiğini duyurdu.

6G Teknolojisi Neler Sunacak?

5G’den 8.000 kat daha hızlı bir bağlantı sağlayacağı konuşulan 6G’de saniyede 1.000 GB veri indirmek mümkün olacak. Buna eşdeğer olarak veri hızları 1TBps’ye kadar ulaşabilecek. 6G bağlantı teknolojisiyle yüksek çözünürlüğe sahip videolar da çok kısa bir sürede indirilebilecek. 4K ve 8K çözünürlükteki videoları cihazlara indirmek çok daha kolay olacak. Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından iddia edilen bu bilgiler, teknolojiyi yeni bir noktaya getirecektir. Ayrıca Sydney Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Mahyar Shirvanimoghaddam da, “Böylesine hızlarla cihazları beyinlerimizle kontrol etmek mümkün olabilir” sözleriyle 6G’nin büyük bir gelişme olacağına dikkat çekti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz