44.2 Tbps İle İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

0
1484
internet hiz rekoru kirildi

Avustralyalı araştırmacılar, dünya çapında büyük bir başarıya imza attı. Fiber kablolar üzerinden 44.2 veri aktarım hızına ulaşan Avustralyalı araştırmacılar, dünya genelinde internet hızı rekorunu kırmayı başardılar.

İnternet Hızında Rekor

Avustralya Monash, Swinburne ve RMIT Üniversitesi araştırmacılarının gerçekleştirdiği çalışmada, özel olarak geliştirilen bir çip kullanıldığı belirtiliyor. “Micro-comb” adı verilen bu optik çip, 80 kızılötesi lazerin görevini tek başına yapabiliyor. 44.2 Tbps internet hızına ulaşan araştırmacılar, micro comb teknolojisi ile 1.8 milyon kişinin yaşadığı Melbourne kentindeki herkese aynı anda yüksek hızlı internet sağlanabileceğini belirtti.

Dünya rekoru olan internet hızı, saniyede 1000 yüksek çözünürlüğe sahip filmi indirebilmeyi mümkün kılıyor. Araştırmacıların açıklamalarına baktığımızda  bu hıza ulaşmayı sağlayan teknolojinin daha çok sürücüsüz araçlar, tıp, eğitim gibi alanlarda kullanılma hedefinin olduğu belirtiliyor.

Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, “Dünya genelinde bu teknolojiyi ticari aşamaya taşımak için bir tür bir yarış var. Çünkü, micro-comb teknolojisini mevcut fiber-optik altyapısıyla çok geniş bir alanda kullanmak mümkün.” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca Corcoran, internete duyulan ihtiyacın artmasıyla birkaç yıl içerisinde küresel internet altyapısının çökebileceğine de dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz