2021’in En Çok Şikayet Edilenleri Neler? Şikayetvar, 2021 Verilerini Açıkladı

0
912
2021 en cok sikayet edilenler sikayetvar

2021’de en çok şikayet edilen markalar ve hizmetler belli oldu. Şikayetvar, geçtiğimiz yılın detaylı raporunu paylaştı. 2021’in en çok şikayet edilen sektörleri ve en ilginç şikayetleri açıklandı.

Müşterilerin alışveriş deneyimlerinde karşılaştıkları sorunlara çözüm olmak amacıyla hizmet veren Şikayetvar platformu, 2021 istatistiklerini açıkladı. 2021’in en çok şikayet alan konularını, sektörlerini açıklayan platform, detaylı bir rapor sunuyor.

sikayet var 2021

En Çok Şikayet Sayısı Yine e-Ticaret Sektöründe

Şikayetvar verilerine göre 2020’de olduğu gibi 2021’de de en çok şikayet e-ticaret sektörüne geldi. Tüketiciler en çok teslimatların zamanında yapılmamasından, fiyat artışlarından ve aynı ürünün daha pahalıya satışa konmasından dolayı şikayet oluşturdular. Yanlış ürün gönderimi, geç para iadesi de diğer şikayet konuları arasında bulunuyor.

En çok şikayet edilen ikinci sektör de 322 bin 523 şikayet sayısıyla finans oldu. Finans sektörünü sırasıyla internet (262 bin 385), kargo (221 bin 892) ve alışveriş sektörü (155 bin 694) takip ediyor.

400 Binden Fazla Şikayet, Çözüme Kavuştu

Verilere göre platformda ayda ortalama 18 milyon ziyaret gerçekleşiyor. Şikayetvar’a göre en çok şikayet edilen sektörlerin başında 415 bin 145 şikayet sayısıyla e-ticaret yer alıyor.

sikayet var

Toplam 3 milyon 53 bin 73 şikayetin oluşturulduğu platformda yıl boyunca toplam 408 bin 575 şikayet çözüme kavuştu. Ayrıca en çok şikayetin de mayıs ayında geldiği açıklandı.

Şikayetvar, 2021 yılı boyunca oluşturulan şikayetleri iller bazında da raporladı. Verilerde, en çok şikayetin 1 milyon 19 bin 366 şikayet sayısıyla İstanbul‘dan geldiği belirtiliyor. Devamında sırasıyla 356 bin 669 şikayetle Ankara, 140 bin 813 şikayetle Antalya, 241 bin 168 şikayetle İzmir ve 4.386 şikayetle Bayburt var.

turkiye sikayet haritasi

2021’in en ilginç şikayetlerinden bazıları şu şekilde:

“Restoranda pidenin yanında söylediğim ayranın içerisinden çiğnenmiş sakız çıktı. Bundan sonra çiğnenmemişini koyarsanız ayran bitince sakızı da çiğneriz. Bu nasıl bir rezalet? Söylenmesi gereken her şeyi siz kendinize söyleyin.”

“Bu da oldu. Zincir marketten aldığımız salçanın içinden reçel çıktı. Ve üstüne üstlük kavanozun kapağında zeytin markasına ait resim varmış. Alırken hiç fark etmedik. Kavanozda emniyet şeridi de bulunuyor. Yaklaşık 2 hafta önce aldığımız için fişi kayıp. Bu kamera şakası mı? Salça diye aldık içinden ne olduğunu bilmediğimiz reçel çıktı. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.” 

“Giyim markasına ait kargo poşetinin içinden yılan çıktı. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? Kargoyu bir açtım sweat ile beraber yılan çıktı hediye olarak falan yılan mı yolladınız? Nasıl bir dikkatsizliktir? Görünce şok oldum. Yılanı birisi bana açıklayabilir mi lütfen?”

“Pazaryeri sitesinden blender seti sipariş verdim fakat bana gelen çamaşır suyuydu. İade talep ettim. Adresten teslim aldılar. Firmaya ulaşınca da talebim olumsuz olmuş. Hiçbir şekilde bir muhatap bulamıyorum. Param yandı. Bu devirde para kolay kazanılmıyor. Yazık gerçekten. Ayıp yani.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz